Tüplü Gaz
Halk arasında yaygın olarak tüpgaz adıyla bilinen LPG( Sıvılaştırılmış petrol gazı) ısıtma, pişirme ve aydınlatmada kullanılan yaygın bir enerji kaynağıdır. LPG renksiz ve kokusuz bir gazdır.Ancak oluşabilecek bir gaz kaçağının hemen anlaşılması için rafinerilerde etilmerkaptan katılarak özellikle kokulandırılmaktadır.
 
LPG, tüp içerisinde hem sıvı hem de gaz halinde bulunur. Tüpün bağlı olduğu cihaz (ocak,şofben,soba vb) kullanılmaya başlandığında, üstte gaz halinde bulunan LPG eksilir. Alttaki sıvı LPG dışarıdan aldığı ısı enerjisi sayesinde buharlaşarak eksilen gaz miktarını tamamlar. Tüpler kullanım tarzına göre; 2 kg’lık kamp tüpü, iki farklı boyutta 12 kg’lık ev tüpleri; 24 kg’lık ticari ve 45 kg’lık sanayi olmak üzere TS 55’e uygun olarak imal edilmişlerdir. TS 55 standardına uygun olarak imal edilen tüplerde patlama basıncı en az 80 kg/cm2’dir. Dolu bir tüpün kullanma sırasındaki basıncı ise 4 - 5 kg/cm2’yi geçmez Görüldüğü gibi, tüpün patlama basıncının kullanma basıncına oranından yaklaşık 16 - 20 kat fazladır.Bu da standarda uygun olarak imal edilen tüplerin ne kadar emniyetli olduğunun açık bir kanıtıdır. Halk arasında tüp patlaması şeklinde ifade edilen olay; bu doğrultuda tüpün patlaması değil, çeşitli nedenlerle tüpten sızarak kapalı bir mahalde biriken gazın çıplak bir alev veya kıvılcımla teması neticesinde patlamasıdır. Halk arasında tüpten zehirlendi şeklinde ifade edilen olay ise, LPG ile kullanılan cihazın, havalandırması yetersiz ve son derece küçük, tamamen kapalı bir ortamda kullanılması sonucu ortaya çıkan gazlar ve havada bulunan oksijenin azalmasıdır.
 
TSE damgalı ANADOLUGAZ tüpleri otomatik makinalarda her türlü kontrolden geçerek doldurulmaktadır ve geniş bayilik ağı ile halkımızın kullanıma güvenle sunulmaktadır. ANADOLUGAZ tüpleri güven doludur ve sigortalıdır. Tüpünüzü mutlaka yetkili ANADOLUGAZ bayisinden alınız.
 
Resimler
Duyurular
Otogaz ve Tüplügaz satışı için yeni bayilikler verilecektir

Anadolugaz Tic. ve San. A.Ş nin Genel Merkez adresi Barbaros Mah. Billur Sok.No:1 Kavaklıdere / ANKARA olarak değişmiştir.